poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Zamki i pałace ziemi raciborskiej, część 1Okolice Raciborza są znane miłośnikom przyrody i historii. Gdzie warto się wybrać w trakcie wycieczki po tej części województwa śląskiego? Oto cztery miejscowości, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. 


Chałupki

Leżące przy przejściu granicznym z Czechami, Chałupki są miejscowością znaną z dwóch atrakcji. Pierwszą z nich jest Odra – naturalna granica pomiędzy Polską a Czechami, której malownicze meandry są wyjątkową ostoją przyrody. Druga atrakcja wiąże się z architekturą oraz z historią tej części ziemi raciborskiej. Piękny pałac, wzniesiony w miejscu średniowiecznego zamku bogumińskiego, jest ważnym punktem w programie naszej wycieczki. Co możemy tu zobaczyć? Piękną rezydencję, która swą obecną formę zyskała na przełomie XVIII i XIX wieku, a także malowniczy park, założony w swej obecnej formie w wieku XIX. Pałac, będący dawniej własnością rodziny Rothschildów, może się pochwalić mansardowym dachem, malowniczą wieżyczką oraz kartuszem herbowym, który przypomina o Rotschildach. Dziś zabytek ten służy jako hotel i restauracja, mimo to spacer wokół rezydencji jest atrakcją, z której skorzystać może każdy z nas. W czasie takiego spaceru zwróćmy uwagę na dobrze widoczne do dziś ślady po fosie oraz na pozostałości fortyfikacji bastionowych. To one przypominają nam o długiej historii tego miejsca oraz o tym, że piękna rezydencja w Chałupkach była pierwotnie zamkiem o typowo obronnym charakterze. 

Chałupki pałac
Pałac w Chałupkach


Krzyżanowice

Dumą Krzyżanowic jest piękny pałac, będący ciekawym przykładem angielskiego neogotyku. Wiadomo, że dzieje tutejszej rezydencji sięgają wieku XVII i mają związek z ówczesnymi właścicielami wsi – przedstawicielami rodu von Praschma, jednak to nie z tym nazwiskiem kojarzone są Krzyżanowice. Dlaczego? Bo w dziejach tej miejscowości największa rolę odegrali Lichnowscy. To oni sprawili, że Krzyżanowice stały się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Warto pamiętać o tym, że w tutejszym pałacu komponował sam Franciszek Liszt, koncerty dawał tu również Ludwig van Beethoven. W połowie XIX wieku pałac Lichnowskich został przebudowany w stylu neogotyckim, dzięki czemu do dziś zachwyca swą formą. Otoczony pięknym parkiem, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów marzących o wędrówkach śladami znanych postaci oraz o relaksie na łonie natury. 

Krzyżanowice pałac, herb Lichnowskich
Herb Lichnowskich

Krzyżanowice pałac
Pałac w Krzyżanowicach
Wojnowice


Pałac w Wojnowicach to ważny punkt w programie wycieczki po ziemi raciborskiej – szczególnie dla tych, którzy lubią wypoczywać na łonie natury. Tutejszy zespół pałacowo-parkowy zachwyca, a turyści na nudę nie mogą narzekać. Sam pałac to ciekawy zabytek z XIX wieku. inicjatorem jego budowy był Carl Johann Christian Kuh – młody lekarz z Wrocławia, który swój rodzinny majątek postanowił zainwestować właśnie w ziemię w rejonie Raciborza. Co działo się z tą ziemią po śmierci profesora? Jego spadkobiercy sprzedali dobra w Wojnowicach, a kolejnym panem tutejszego majątku został Heinrich Friedrich August von Banck. To dzięki niemu na przełomie XIX i XX wieku pałac został przebudowany w stylu neobarokowo-klasycystycznym. Dziś zabytek ten jest ważną atrakcją turystyczną, tym bardziej, że w jego murach mają swą siedzibę dwie ciekawe placówki muzealne: Muzeum Horroru oraz Muzeum Dawnej Wsi. Turystów przyciąga tu również piękny park, na terenie którego znalazło się miejsce i na wiele ciekawych gatunków drzew, i na wybieg dla zwierząt. 

Wojnowice pałac
Pałac w Wojnowicach
Tworków

W centrum Tworkowa ujrzeć można kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła. To ciekawy zabytek z końca XVII wieku, a jednocześnie – jedna z ciekawszych budowli barokowych na ziemi raciborskiej. Orientowana, jednonawowa świątynia, znana jest z ciekawego wystroju wnętrza. Dumą kościoła jest polichromia – późnobarokowe dzieło sztuki, które może zachwycić każdego miłośnika malarstwa iluzjonistycznego. W trakcie zwiedzania kościoła warto też zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny, w którym znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W świątyni tej nie barak ciekawych dzieł sztuki z XVII i XVII stulecia. W tym gronie wielką ciekawostką jest nie tylko wspomniany już ołtarz główny, ale i pochodząca z XVII wieku późnorenesansowa płaskorzeźba cudu św. Judy Tadeusza. Jakie zabytki sakralne mogą dodatkowo oczarować zwiedzających? Kamienna płyta nagrobna Filipiny Cappy ur. Hoverdeen, krypta Reiswitzów (byłych właścicieli Tworkowa) – oto skarby, które zachowały się w tej świątyni. A co z najbliższym otoczeniem kościoła? Tu na wyróżnienie zasługuje stojąca w pobliżu rzeźba św. Jana Nepomucena, datowana na połowę XVIII wieku. 

kościół parafialny w Tworkowie
Kościół parafialny w TworkowieNajważniejszą atrakcją Tworkowa jest jednak zamek, a raczej jego ruiny. Wzniesiony nad rzeką Psiną, do dziś zadziwia swymi rozmiarami. Wiadomo, że powstał on już w wieku XVII w miejscu, w którym już wcześniej stała budowla o charakterze obronnym. Gdy w latach 60-tych XIX wieku zamek w Tworkowie trafił w ręce hr von Saurma-Jeltsch, dokonano wielkiej przebudowy tej rezydencji. Zamek Reiswitzów i Tworkowskich zyskał tym samym nową, neogotycką formę, a jego najbardziej charakterystycznym elementem stała się czworoboczna wieża. Niestety, tak pięknie odnowiona budowla nie cieszyła długo oczu gości zaglądających do Tworkowa. W styczniu 1931 roku wielki pożar zniszczył zamek, a straty były tak wielkie, że nie zdecydowano się na jego odbudowę. Pozostała za to tajemnicza ruina, wokół której można spacerować do woli. Co można zobaczyć w trakcie tego spaceru? Do dziś doskonale widoczne są pozostałości wieży oraz mury zamkowe, kuszące renesansowymi portalami. Zachowały się też piwnice ze sklepieniami kolebkowymi, które są najprawdopodobniej pamiątkami z przełomu XVII i XVIII wieku. 

Tworków zamek, Tworków ruiny zamku
Ruiny zamku w TworkowieBrak komentarzy:

Prześlij komentarz